6 rodzajów opakowań kartonowych

Opakowania kartonowe mogą być dopasowane do potrzeb każdego użytkownika, a za sprawą tej uniwersalności obszar ich stosowania jest praktycznie nieograniczony. Mnogość zastosowań sprawiła, że powstało bardzo wiele rodzajów opakowań kartonowych. Najpopularniejsze podziały obejmują różne rodzaje materiałów, z których się je wytwarza oraz poszczególne konstrukcje pudeł.

Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie można wyróżnić rodzaje opakowań kartonowych. Ze względu na rodzaj stosowanego materiału możemy mówić o opakowaniach z tektury litej, tektury falistej oraz opakowaniach kaszerowanych. Biorąc pod uwagę najczęściej stosowane konstrukcje pudeł, wyróżniamy opakowania klapowe, teleskopowe oraz fasonowe.

Opakowania z tektury litej

Opakowania z tektury litej są produkowane z materiału, który jest zbudowany z jednej monolitycznej warstwy. Wytwarza się go z masy celulozowej, wypełniaczy, klejów i barwników, podobnie jak papier, choć w przypadku tektury pozyskiwany produkt jest grubszy i sztywniejszy. Zaletą opakowań z tektury litej jest to, że mogą być łatwo zadrukowane i w różny sposób uszlachetniane, np. poprzez foliowane, powlekane lub lakierowane.

Opakowania z tektury falistej

Opakowania z tektury falistej powstają z materiału składającego się z warstw. Są to na przemian arkusze tzw. przekładki, czyli gładkiego kartonu i arkusze sfalowane. Zaletą opakowań z tektury falistej jest duża sztywność i wytrzymałość.

Opakowania kaszerowane

Opakowania kaszerowane powstają przez łączenie tektury litej i falistej. Dzięki temu opakowanie może być na różny sposób uszlachetnione nadrukami, lakierami czy foliami, a jednocześnie zyskuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Pudła klapowe

Pudła klapowe, to konstrukcje, w których wieko, a często także spód, jest zamykane przez zagięcie do wewnątrz wystających kawałków kartonu, podczas gdy boki pudła są sklejone albo zszyte na swoim obwodzie.

Pudła teleskopowe

Pudła teleskopowe składają się z dwóch części – dolnej oraz wieczka. W celu zamknięcia takiego opakowania wieczko jest nasadzane na część dolną, której fragment wchodzi w głąb wieczka.

Pudła fasonowe

W kategorii pudeł fasonowych mieszczą się wszystkie konstrukcje o dowolnym kształcie. Mogą one być składane i zamykane w każdy sposób, często mają rozmaite okienka, otwory i nacięcia. Pudła tego typu to np. wszystkie opakowania z przezroczystymi foliowymi okienkami.