Jak powstają pudła kartonowe? Tajniki produkcji

Opakowania produkowane z kartonu są najpowszechniej wykorzystywanymi sposobami do zabezpieczania podczas transportu, konfekcjonowania i eksponowania towarów w miejscach sprzedaży. Wśród ich największych zalet są łatwość uzyskiwania praktycznie dowolnych kształtów, bardzo duże możliwości znakowania i uatrakcyjniania wyglądu, a także przystępne koszty wytwarzania. Pudła kartonowe mogą być dopasowane do wymagań każdego klienta zarówno pod względem wyglądu, jak i cech użytkowych. Sprawdźmy, w jaki sposób powstają opakowania kartonowe.

Rodzaje kartonu i tektury

Pudła kartonowe mogą być wykonywane z materiału o różnej charakterystyce. Produkuje się je z tektury litej, falistej lub z połączenia obu tych rodzajów kartonu. Tektura lita to najczęściej materiał o sporej grubości, który powstaje, podobnie jak papier, z masy celulozowej. Potocznie pojęć tektura i karton używa się zamiennie, jednak karton oznacza wyrób o nieco mniejszej gramaturze, który jest bardziej giętki. Tektura jest od niego grubsza i sztywniejsza. W praktyce jednak oba wyroby są traktowane podobnie i często dzięki różnym wypełniaczom używanym do ich produkcji mają bardzo zbliżone właściwości. Najważniejszą cechą tektury i cieńszych kartonów jest to, że mogą być bez problemu zadrukowywane najpopularniejszą metodą druku, czyli offsetowo. Można je również powlekać różnymi materiałami, np. folią aluminiową czy przezroczystą.

Tektura falista składa się różnych warstw złączonych ze sobą. Najcieńsza jest tektura dwuwarstwowa, w której mamy złączoną ze sobą warstwę jednolitej przekładki oraz warstwy sfalowanej. Przy produkcji opakowań stosuje się zazwyczaj tektury o trzech lub większej ilości warstw ze względu na większą sztywność. Warstwy sfalowane mogą mieć fale o różnych rozmiarach – mniejsze i drobniejsze lub większe i rzadsze. Są one oznaczane różnymi symbolami literowymi.

Wytwarzanie pudeł kartonowych

Pudła kartonowe powstają przez wycinanie odpowiednich wzorów w arkuszach tektury lub kartonu. Używa się do tego specjalnych wykrojników, które są wykonane z cienkich metalowych taśm uformowanych w kształt, jaki ma być uzyskany. Materiał jest dociskany do powierzchni wykrojnika i przecinany. Powstały kształt jest zwykle dodatkowo bigowany w miejscach planowanych zagięć. Polega to na wgnieceniu materiału w wybranym miejscu, dzięki czemu można go łatwiej złożyć. W niektórych miejscach stosuje się też czasem nacinanie materiału. Tak przygotowane pudło może być następnie automatycznie lub ręcznie składane, a często też klejone lub zszywane.