Czym jest katalog FEFCO i jak z niego korzystać?

Podczas przeglądania naszej oferty trafić możesz na pojęcie “katalog FEFCO”. Wiele osób zakłada, że jest to coś bardzo skomplikowanego i niezrozumiałego dla zwykłego Kowalskiego. W rzeczywistości jednak katalog FEFCO to sposób na uproszczenie sobie życia! Czym jest i jak z niego skorzystać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o katalogu FEFCO

Podczas pracy z konstrukcją i produkcją opakowań kartonowych, katalog FEFCO jest niezbędnym narzędziem pracy. Ale czym dokładnie jest ten katalog? Jest to opracowany przez FEFCO i ESBO oficjalny system znakowania konstrukcji opakowań tekturowych. Jest to uniwersalny, międzynarodowy system, który jest znacznie lepszą alternatywą dla skomplikowanych i często mało zrozumiałych opisów. Katalog FEFCO jest na tyle uniwersalny, że zrozumiały jest w każdym języku.

Gdzie korzysta się z oznaczeń usystematyzowanych przez katalog FEFCO?

Wszędzie tam, gdzie  w grę wchodzi produkcja i zamówienia kartonowych opakowań. Użycie odgórnie ustalonych skrótów pozostawia małe pole do ewentualnych pomyłek i nieporozumień, a na dodatek znacznie poprawia to komunikację.

Jak korzystać z tego rozwiązania?

Korzystanie z katalogu FEFCO jest proste, kiedy już zapoznasz się z symbolami graficznymi i ich oznaczeniem literowym, wszystko wydawać się będzie bajecznie proste! Dzięki systemowi FEFCO przejrzyście oznaczone są wszystkie parametry i szczegóły dotyczące konstrukcji, takie jak:

- sposób cięcia kartonu,
- rodzaj użytego spoiwa,
- rodzaj uchwytów,
- wysokość, szerokość i głębokość opakowania,
- wymiar klap kartonu,
- rodzaj opakowania,
- informacje dotyczące dodatkowego wyposażenia,
- sposób składania.

I tak na przykład kod komputerowy GJ oznacza połączenie przez sklejenie, TJ to połączenie przy użyciu taśmy klejącej, a SJ to połączenie poprzez szycie drutem. Do każdego kodu komputerowego dopasowany jest symbol graficzny - dzięki temu na jednym prostym, technicznym rysunku zawrzeć można wszystkie informacje dotyczące finalnego wyglądu i sposobu montażu opakowania.

Katalog FEFCO to znaczne ułatwienie dla wielu osób! Symbole nie są trudne do zapamiętania i sprawiają, że zarówno klienci, jak i my, mamy ułatwione zadanie.