Co to znaczy, że opakowanie jest kaszerowane?

Kaszerowanie jest bardzo popularną metodą uszlechetnienia druku, która pomaga  nadać produktom estetyczny wygląd. Metoda polega na sklejeniu ze sobą minimum 2 materiałów, w wyniku czego powstaje produkt grubszy, trwalszy i bardziej wytrzymały. Kaszerowanie można łączyć między innymi z takimi uszlachetnieniami jak: tłoczenie, foliowanie, hot-stamping, lakierowanie. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej metodzie?

Na czym polega kaszerowanie?

Metoda ta używana jest do opakowań, których nie dałoby się zadrukować z pomocą tradycyjnej maszyny drukarskiej. Urządzeniami niezbędnymi przy kaszerowaniu są kaszerówki. Wyposażone są one w specjalne wałki klejowe, starowane przez operatora maszyny. Do wykonania kaszerowania niezbędny jest klej, który nakładany jest powierzchniowo na wybrany materiał. Do najczęściej kaszerowanych produktów należą dwa zadrukowane kartony, zadrukowana tektura falista i karton, zadrukowana mikrofala i karton, zadrukowany karton o dużej grubości z papierem powlekanym, zadrukowany karton z kartonem o dużej grubości. Kaszerowaniu można też poddać papier, tworzywo sztuczne, tekturę, a nawet skórę. Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje kaszerówek: wyłącznie na klej zimny lub na klej zimny i gorący. Jakość wykorzystywanego kleju ma wpływ na efekt końcowy. Obecnie popularne jest wykorzystanie klejów ekologicznych, zawierających skrobię kukurydzianą. Charakteryzują się one bardzo mocną przyczepnością, co ma również wpływ na ostateczną sztywność ostatecznego produktu. Kaszerowanie może być jednostronne (doklejenie 1 materiału) lub dwustronne (doklejenie 2 materiałów z obu stron).

Zalety i zastosowanie kaszerowania

Kaszerowanie jest popularne, ponieważ ostateczny produkt jest atrakcyjny i posiada cechy, które wyróżniają go na tle pozostałych. Metodą tę stosuje się często w celu ozdobienia projektu. Wykorzystanie kaszerowania umożliwia umieszczanie na opakowaniach wielu niezbędnych informacji, które zazwyczaj są umieszczane na etykietach produktu. Ostateczny produkt jest wytrzymalszy i zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi. Istotna jest również funkcjonalność tego uszlachetnienia, ponieważ można korzystać z tych samych opakowań w odniesieniu do różnych produktów. Kaszerowanie stosuje się najczęściej w produkcji opakowań kartonowych. Ze względu na trwałość, stosuje się je także w produkcji książeczek dla dzieci oraz coraz częściej w produkcji wizytówek, poprawiając grubość ich brzegów. Kaszerowane opakowania tekturowe stosowane są w wielu branżach, najczęściej w spożywczej, samochodowej i kosmetycznej.

Kaszerowanie stosowane jest szeroko na różnych opakowaniach. Technologia ta wykorzystywana jest w druku offsetowym. Opakowania poddane temu procesowi zapewniają utwardzoną powierzchnię nośną i utrwalają materiał.