Tektura falista i jej rola w produkcji opakowań

Prawdopodobnie nie da się przecenić znaczenia, jakie kartonowe opakowania odgrywają we współczesnym świecie. Codziennie pakuje się w nie towary zarówno małe i kruche, jak i te o sporych gabarytach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ze to właśnie od tektury falistej w dużej mierze zależy wytrzymałość i jakość danego opakowania. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy!

Rodzaje tektury

Tektura falista może mieć różną wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, w zależności od tego, z ilu warstw się składa. Tektura 2-warstwowa jest stosunkowo miękka i elastyczna, często wykorzystuje się ją np. do zawijania mniejszych towarów w celu ochrony przed stłuczeniem. Tektura 3-warstwowa to tektura falista znajdująca się pomiędzy dwoma warstwami papieru. Z tego materiału najczęściej tworzy się przekładki, np. w opakowaniach zestawów kieliszków, czy też opakowania fasonowe, na stosunkowo lekkie towary. Opakowania tekturowe z tektury 5-warstwowej, to również mocniejsze warianty opakowań fasonowych, lecz przede wszystkim popularne pudła kartonowe, zamykane na klapy. Korzysta z nich wiele branż, zarówno przy przechowywaniu, jak i podczas transportu towarów. Z kolei opakowania z tektury falistej 7-warstwowej to pudelka kartonowe bardzo wysokiej klasy, wykorzystywane jako opakowania zbiorcze w transporcie lądowym, morskim i lotniczym.

Typy opakowań z tektury falistej

Z tektury falistej produkuje się wcześniej wspomniane pudełka fasonowe, jak i pudła kartonowe. Nie oznacza to jednak to jej jedyne zastosowanie w branży opakowaniowej. Na życzenie klienta z tektury falistej można wykonać w zasadzie dowolne opakowanie, nawet o niestandardowych wymiarach – czym między innymi zajmuje się nasza firma. Przed zleceniem produkcji warto jednak skonsultować się z naszymi specjalistami, by ocenili oni projekt opakowania i w razie potrzeby doradzili, co jeszcze można w nim poprawić. Naszym klientom ferujemy też przestrzeń magazynową na zapasy ich op